Anahtar Kelime Nedir? Anahtar Kelime Eşleşmeleri Nelerdir?

Bu yazımızda anahtar kelime nedir ve anahtar kelime eşleşmeleri hakkında tüm detaylara yer verdik. AdWords Arama Ağı reklamlarında anahtar kelime seçimleri çok önemlidir ve bütçenizden aldığınız verimi direk etkiler. Anahtar kelime eşleşmeleri kullanarak, hedef kitlenize arama reklamları görüntülenmesini arttırabilirsiniz. Ancak, yanlış seçilen eşleşmeler sonucunda, bütçenizden alacağınız verimler oldukça düşecektir.

Anahtar Kelime Nedir? 

Öncelikle, anahtar kelime nedir sorusuna cevap olarak: AdWords Arama Ağı’nda reklam verebilmek için potansiyel müşterilerinizin ya da ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin sizi hangi kelimelerle aradığını bulmanız gerekir. Bulduğunuz bu kelimeleri kampanyalarınıza anahtar kelime olarak ekleyerek Google Arama Motoru’nda yapılan aramalarda bu kelimeleriniz tetiklendiğinde reklamınızın görüntülenmesini sağlarsınız.

Anahtar kelimelerin, aylık aranma hacimlerini adwords.google.com‘dan, AdWords hesabınıza giriş yaparak tools, ardından keyword planner’a tıklayarak görebilirsiniz.

AdWords’deki Anahtar Kelime Eşleşmeleri Nelerdir?

AdWords’de anahtar kelimeler çeşitli eşleme seçenekleriyle eklenebilir. Bunlar;

  • Tam Eşleme (Exact Match)
  • Sıralı Eşleme (Phrase Match)
  • Geniş Eşleme Düzenleyici (Broad Match Modifier)
  • Geniş Eşleme (Broad Match)

Eşleme seçenekleri bize bizim reklamlarımızın tetiklenmesi için girdiğimiz anahtar kelimelerle kullanıcıların yaptığı arama terimleri arasındaki bağıntıyı kurmamız için kullandığımız metottur.

Tam eşleme (Exact Match)

Tam eşleme demek girmiş olduğunuz anahtar kelimeyle arama teriminin aynı olması durumunda reklamınızın gösterilmesi demektir. Bütün eşlemeler için önemli nokta, birbirine yakın versiyonlar, yanlış yazılımlar vs her durumda aramalarda dahil olacaktır. Örnek olarak vermek gerekirse [uçak fiyatları] anahtar kelimesini girdiyseniz arama teriminin de “uçak fiyatları” olması gerekmektedir. Buna ek olarak “uçak fiyatı” gibi tekil kullanım, “ucak fiyatlari” türkçe karakter kullanılmaması durumu ya da “uçak fyatları” gibi yanlış yazılımlarda da reklamınız gösterilebilir.

Ayrıca, Facebook Reklamları ile işinizi kolayca büyütün yazımıza da göz atabilirsiniz.

Tam eşleme kullanmak sizi beklemediğiniz aramalarda çıkmanızı önlemesi açısından olumlu olmakla beraber tıklama başı maliyetinizin daha yüksek oluşması bu eşlemenin olumsuz tarafıdır. (bkz. Tıklama Başı Maliyet)

Tam eşlemenin gösterimi [ ] işaretiyle olur. Yani [uçak fiyatları] kelimesi tam eşleme olarak girilmiş bir anahtar kelimedir.

Sıralı Eşleme (Phrase Match)

Burada tam eşlemeye ek olarak anahtar kelime öbeği, öncesine ya da sonrasına ek kelimeler alabilir. Örneğin anahtar kelimenizi “dijital pazarlama” olarak girdiyseniz “dijital pazarlama” anahtar kelimesinde çıktığınız gibi, “360 derece dijital pazarlama” gibi önüne ek kelime alan durumlarda ya da “dijital pazarlama ajansı” gibi sonrasına ek kelime alan arama terimlerinde de reklamınız gösterilebilir demektir.

Sıralı eşlemenin gösterimi “” işaretiyle olur. Yani “dijital pazarlama” kelime öbeği sıralı eşleme olarak girilmiş bir anahtar kelimedir.

Geniş Eşleme Düzenleyici (Broad Match Modifier)

Geniş eşleme düzenleyicide (BMM) sıralı eşlemeye ek olarak anahtar kelimenin içindeki kelimelerin yerleri kullanıcıların arama terimlerinde değişik sıralarda da olsa reklamınız gösterilebilir. (Bkz. Arama Terimleri) Örneğin anahtar kelimenizi +google +reklam +ajansı olarak girdiyseniz “google reklam ajansı”, en iyi google reklam ajansı” aramalarında reklamınız çıkacağı gibi “google reklamları için en iyi ajanslar” aramasında da çıkabilir. Bu eşleme modelinde önemli olan anahtar kelime olarak girdiğiniz kelime öbeğinin içindeki her kelimenin kullanıcının arama teriminde yer almasıdır, aynı sırayla olması gerekmemektedir.

BMM’in gösterimi + işaretiyle olur. Yani +google +reklam +ajansı kelime öbeği BMM eşlemesi olarak girilmiş bir anahtar kelimedir.

Geniş Eşleme (Broad Match)

Geniş eşlemede yukarıdaki bütün eşlemelere ek olarak Google’ın kelimeler arasında kurduğu semantik alakadan dolayı anahtar kelimede hiç bulunmayan kelimeler arama terimiyle eşleşebilir hatta anahtar kelimenizde bulunan hiçbir kelimeyi içermeyen bambaşka bir arama teriminde de reklamınız gösterilebilir. Örneğin anahtar kelimeniz uçak biletleri ise Google’ın kurduğu semantik alakadan dolayı “tatil beldeleri” ya da “otel fiyatları” gibi arama terimlerinde de reklamınız gösterilebilir.

Google genel olarak bu alakaları arama motorunda her gün yapılan sayısız arama arasında kurduğu bağlantılarla gerçekleştirir. Google’da birçok kişi uçak bileti terimiyle arama yaparken, yakın zaman sonrasında ya da öncesinde tatil beldeleri, otel fiyatları gibi aramaları da yapmaktadırlar. Bu bilgiler Google’ın sahip olduğu veri havuzunda birikmekte ve Google sahip olduğu teknoloji sayesinde bu veri havuzunu en detaylı ve kompleks şekilde analiz etmektedir.

Geniş eşleme anahtar kelimeler kullanmak beklenmedik birçok aramada reklamınızın çıkmasıyla sonuçlanabilir. Ancak başarılı bir negatif anahtar kelime stratejisi kullanmanız durumunda bu sürprizlerden büyük miktarda kaçınmayı başarabilirsiniz. (Bkz. Negatif Anahtar Kelimeler) Bunun için düzenli olarak arama terimleri raporunu incelemeli ve istemediğiniz arama terimlerini negatif anahtar kelime olarak eklemelisiniz. (bkz. Arama Terimleri Raporu) Öte yandan geniş eşlemelerde oluşan tıklama başı maliyetler daha düşük seyretmesi geniş eşlemeyi kullanmamızın önemli sebeplerinden biridir.

Geniş eşlemenin gösterimi için herhangi bir işaret kullanılmamaktadır bundan ötürü anahtar kelime olduğu girildi zaman geniş eşleme demektir. Örneğin uçak biletleri kelime öbeği geniş eşleme olarak girilmiş bir anahtar kelimedir.

Umarız, anahtar kelime nedir ve anahtar kelime eşleşmeleri hakkındaki bu yazımızı beğenirsiniz. Yorumlarınızı ve fikirlerinizi aşağıya bırakabilirsiniz. Ayrıca, Google Reklamları ile işinizi büyütmenin 10 Altın Kuralı konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.