Dijital Ajans Nedir? Dijital Ajanslar Neler Yapar?

Dijital Ajans Nedir?

Geleneksel reklam ajanslarından farklı olarak, Dijital Ajans, internet üzerinden kullanılabilen tüm online ve dijital mecralarda pazarlama faaliyetlerini sürdüren ajanstır.

Bu nedenle, Dijital Ajans denklemindeki “dijital” kelimesi, web tasarım, mobil uygulama geliştirme gibi faaliyetlerin yanı sıra SEM (Arama Motoru Reklamları), SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları, içerik stratejisi oluşturma ve bu oluşturulan stratejiler pazarlama bütçeleri yönetimi gibi birçok alanı kapsamaktadır.

Basit bir şekilde karşılaştırmak istersek, Geleneksel Reklam Ajansları ile Dijital Ajanslar arasındaki farkı aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz:

.

Geleneksel ajanslardan farklı olarak, dijital pazarlama ajanslarının yaptığı tüm pazarlama faaliyetlerinin performansları ölçümlenebiliyor. TV, gazete, dergi ya da billboard tahtalarına verilen reklamların geri dönüşleri ya da verimleri dolaylı olarak ölçülebilirken. Dijital pazarlama faaliyetlerinde yapılan tüm çalışmaların geri dönüşleri direkt olarak ölçülebilir ve daha verimli olması yönünde gerekli adımlar atılabilir. Örnek vermek gerekirse, televizyon reklamları ile prime time kuşağında verilen reklamlar o saatler arası kanalı izleyen herkese gösterilir ve kanalı izleyen sayısı yani reytingi yüksek ise, reklam fiyatı da yüksek olur. Ancak, örneğin sunduğunuz ürün ya da hizmet sadece hamile kadınlar içinse, kanalın izleyen kişilerden sadece belli bir kısmı sizin reklamınız ile ilgilidir. Sadece o kitleye reklam gösteriyor olsaydınız muhtemelen daha az bir maliyete katlanıyor olacaktınız. Ancak, dijital pazarlama ile doğum, hamilelik, gebelik gibi konulara ilgi gösterenleri kolaylıkla hedefleyebilir, reklamlarınızı sadece o kitleye gösterebilirsiniz.

Dijital Ajanslar Neler Yapar ve Hangi Konularda Hizmet Verir?

Dijital Ajanslar Neler Yapar ve Hangi Konularda Hizmet Verir?

Türkiye’de ve yurtdışında dijital ajanslar, aşağıdaki faaliyetler kapsamında dijital pazarlama çözümleri sunarlar:

Dijital Ajanslar Nasıl Çalışır?

Dijital Ajanslar öncelikle hizmet sunacağını kişinin ya da firmanın iş modelini ve hedef kitlesini çok iyi anlar. Daha sonra hedef kitlenin hangi saatlerde, hangi online mecralarda vakit geçirdiğini araştırır, hedef kitlesinin hangi mecralarda daha çok etkileşim ya da reaksiyon verdiğini bulur. Bunun sonucunda firma için bir dijital pazarlama stratejisi çıkarır.

Dijital pazarlama stratejisi kapsamında, en doğru planlamayı çıkarır ve uygulamaya başlar. Bu planı uygularken firmanın pazarlama bütçesini en verimli şekilde yönetmeye çalışıyor. Online mecralar için kullandığı internet reklamlarının ya da sosyal medya reklamlarının dönüşüm oranlarını inceler. Dönüşüm hedefleri genelde satışların yükselmesidir, bunun yanında marka bilinirliği, site ziyaretçi artışı gibi hedeflerde mümkündür.

İşiniz için En Doğru Dijital Ajans Nasıl Seçilir?

İşiniz için en doğru dijital ajans seçerken dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar vardır. Dijital Pazarlama Ajansları seçerken sormanız gereken bazı sorular:

  • Google iş ortağı mı? yani Google Partners orjinal sertifikası var mı?
  • Ücretsiz bilgi veya ücretsiz analiz sunuyorlar mı? (Ücretsiz analiz için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz)
  • Sizin büyüklüğünüzde firmalara hizmet vermişler mi?
  • Hangi kurumların referansları mevcut?
  • Resmi Google Başarı Hikayeleri var mı? (Bakınız: HızlıAl Google Başarı Hikayesi)
  • Gerektiğinde, Türkiye Google ofisinden sektör uzmanları ile sizin için toplantı ayarlayabiliyorlar mı?
  • Örnek projeleri neler ve hangi sonuçları elde etmişler? (Bakınız: IşıkFX, Eçift, HızlıAl örnek projeleri)
  • Size teklif sunmadan önce hedefinizi dinliyorlar mı?
  • Hedefinize uygun dijital pazarlama strateji ve yol haritası çıkarıyorlar mı?

Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışırken belirleyeceğiniz en önemli konu ulaşmak istediğiniz hedeftir. Bu hedefler arasında satış arttırmak, trafik arttırmak, görünürlük ve bilinirlik arttırmak bulunmaktadır. Ulaşmak istediğiniz hedef kapsamında pazarlama bütçenizi en verimli bir şekilde kullanmalısınız. Yanlış karar vereceğiniz bir dijital ajans, size zaman ve para kaybetmenize neden olabilir ve bütçenizi tükendiğinde büyüme fırsatını kaybetmiş olursunuz.

Dijital Pazarlama Ajansı olarak size 3 adımda yardım oluyoruz

1. Ön görüşme yapıyoruz: Hedefleriniz üzerine konuşuyoruz ve hedefinize uygun bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Ayrıca varsa, mevcut AdWords ve Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızı ücretsiz analiz ediyoruz ve fikirlerimizi paylaşıyoruz.

2. Dijital Pazarlama Yol Haritası Çıkarıyoruz: İhtiyaçlarınıza özel dijital pazarlama çözümleri üzerine bir çalışma yapıyoruz. Size nasıl yardımcı olabileceğimize dair bir iş planı ve yol haritası çıkarıyoruz.

3. Size özel teklif sunuyoruz: Dijital pazarlama iş planınız kapsamında yapabileceklerimizi anlatıp, size teklifimizi sunuyoruz ve çalışmaya başlıyoruz.

Bizlere 0850 304 7 987 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.