Dijital Medya Ajansı Nedir? Dijital Medya Planlaması Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda tüm ayrıntılarıyla dijital medya ajansı nedir, satış artırıcı ve etkili dijital medya planlaması nasıl yapılır konularından bahsedeceğiz. Hemen uygulayabileceğiniz teknikler ile dijital medya stratejinizi iyileştirin. Ücretiz bilgi için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dijital Medya Ajansı Nedir?

En temel noktadan başlamak gerekirse, sormamız gereken ilk soru dijital medya ajansı nedir konusudur. Dijital medya ajansı işletmeler ve işletmelerin sahip oldukları markalar için dijital mecralarda görünürlüğünü arttırmalarını sağlar. Artan dijital görünürlük ile işletmeler potansiyel hedef kitlesine kolayca ulaşır.

Dijital medya ajansı, geleneksel medya ajanslarından farklıdır. Tüketici ihtiyaçlarını, davranışlarını ve tutumlarını ölçümleyecek veriye ulaşır ve her yapılan kampanyanın ve çalışmanın sonucunu ölçümleyebilir. Peki, dijital medya ajansı ne iş yapar?

Dijital Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital medya ajansı işe başlamadan önce, işletme ile detaylı bir görüşme yapar. Sahip olduğu marka, iş modeli, ulaşmak istediği hedef kitle ve uzun vadeli planları hakkında detaylı bir görüşme gerçekleştirir. Aldığı veriler ışığında, markanın dijital stratejisi planını çıkarır. Bu planı, markanın kısa ve uzun vadede ulaşabileceği potansiyel hedef kitle hakkında analizleri ile destekler.

Dijital medya ajansı aşağıdaki tüm noktalar hakkında etkili strateji üretebilmelidir.

 • Markanın sahip olduğu websitesi veya eticaret altyapısı
 • Mobil ve masaüstü ziyaretçiler için websitesi kullanıcı deneyimi durumu
 • Kullanılan ve kullanılması gereken dijital mecralar  
 • Markanın sosyal medya görünürlüğü
 • Sosyal medya içerik stratejisi
 • Blog içerik stratejisi
 • Satış dönüşüm oranları

Peki, tüm bu noktalar ışında, dijital medya planlaması nasıl yapılır?

Dijital Medya Planlaması Nasıl Yapılır?

Dijital medya planlaması yapılırken markanın hedef kitlesi ve dijital mecralardaki durumu ile başlar. Pekin en etkili dijital medya planlaması nasıl yapılır ve neler göz önünde bulundurulur. Ulaşılmak istenilen potansiyel hedef kitle ışığında bütçe planlaması ve dijital medya görünürlüğü en etkili dijital medya planlaması için temel yapı taşlarıdır.

Planlanan bütçe kapsamında, potansiyel kitleye görünürlük en yüksek düzeyde olmalıdır. Bahsettiğimiz üzere, dijital medya kampanyalarının sonuçları ölçümlenebiliyor. Örneğin, anne ve çocuk ürünleri alanında bir e-ticaret sitesine sahipseniz, uyguladığınız bebek bezi kampanyasının hedef kitleden ne kadar tıklama aldığı ve satış oranlarını Google Analytics üzerinden takip edebilirsiniz.

Dijital medya planlaması kapsamında, Dijital Pazarlama Ajansı aşağıdaki tüm dijital mecralar hakkında bir yol planı hazırlar.

 • Web tasarım ve Kullanıcı Deneyimi: İşletmenin web tasarımı bulunan sektörde en iyi rakip kadar kaliteli ve kullanıcı deneyimi yüksek olmalıdır.

Örneğin, bir diyetisyen websitesi için:

 • Tasarım hem mobil hemen de masaüstü kullanıcılarına hitap etmeli,
 • Diyet ve beslenme ile ilgili ziyaretçilere zengin içerikler sunmalı,
 • Randevu almak isteyen kullanıcıların kolaylıkla diyetisyen’e ulaşıp, randevu talep formunu doldurabilir nitelikte olmalıdır.

Özetle, işletmenin sunduğu hizmetler, ürünler ile ilgili aranılan konu başlıklarında gelen ziyaretçiler için mobil uyumlu, yüksek kullanıcı deneyimi sunan, zengin içeriklere sahip, satış dönüşümünü yükseltecek tasarıma öncelik verilmelidir.   

 • Varış Sayfaları ve Optimizasyonları: Dijital medya planlaması kapsamında, birçok farklı kampanyalar denenebilir. Bazı kampanyalar için özel varış sayfaları (Landing Page) tasarlanır ve satış dönüşümleri gözlenir. Kampanya verileri düzenli bir şekilde takip edilir ve varış sayfalarına satış dönüşümü arttıran optimizasyonlar yapılır.

Örneğin, havalimanı transferi sunan bir işletmeyseniz, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Transferi ve Ulaşımı ile ilgili özel bir varış sayfası tasarımı yapılır. Sabiha Göçen Havalimanı Transferi için SEM (arama motoru reklam kampanyalarında), SEO çalışmalarında ve Sosyal Medya Reklamlarında bu varış sayfası kullanılır. Görünürlük (Impression), gelen tıklama sayısı (Clicks) ve tıklama oranları (Click Through Rate) gözlemlenir. Bu veriler ile gelen trafik analizi yapılır. Hedef kitleden alınan tıklamaların ne kadar satışa dönüştüğü analiz edilir. Sabiha Gökçen varış sayfası özelinde satış dönüşüm oranı (Conversion Rate) arttırıcı optimizasyonlar yapılır.

 • SEM – Arama Motoru Reklamları: Artık yapılan birçok Google arama sonuç sayfasında ilk çıkan 4 sonuç reklamlı sonuçlardır. Üst sıralarda kolay bir şekilde yer almak için artık aylarca beklemeye gerek yoktur. Tıklama başı bir maliyet ile yapılan aramalarda üst sıralarda yer alınabilir. Dijital medya planlaması kapsamında Google AdWords Metin, Görüntülü Reklamlar ve Alışveriş Reklamları en çok kullanılan dijital medya reklam modelleridir. Bu konular hakkında aşağıdaki detaylı rehber niteliğindeki içeriklerimize mutlaka göz atın.
 • Sosyal Medya Reklamları: Türkiye’de en yaygın kullanılan sosyal medya ağları arasında Facebook ve Instagram yer almaktadır. Sosyal medya reklamları ile hedef kitlenize tam 12’den ulaşabilirsiniz. Yaş, cinsiyet, lokasyon, meslek ve ilgi alanlarına göre hedeflemeler kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir eticaret sitesine sahipseniz ve outdoor spor malzemeleri satıyor olabilirsiniz. Outdoor spor malzemeleri kategorisi için, Facebook işletme hesabınızdan hem Facebook hem de Instagram için ayrı ayrı kampanyalar düzenleyerek, ilgi alanı kamp, dağcılık ve trekking olan 25-40 yaş arası bireyleri kolaylıkla hedefleyebilirsiniz. Yaptığınız bu reklam kampanyalarının haftalık ne kadar satış getirdiğini kolaylıkla görebilir ve satış arttırıcı optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Bu konu için Facebook Reklamları ile İşinizi Hızla Büyütün başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Yönetimi: İşletmeler için sosyal medya hesapları çok önemlidir. Sosyal medya hesaplarını etkili kullanamayan markalar, hedef kitlesi ile iletişimi ve etkileşimi çok düşük kalmaktadır. Etkili bir sosyal medya yönetimi ile hedef kitlenin ihtiyaçları, deneyimleri hakkında kolaylıkla fikir edinilebilir. Ayrıca, hedef kitlenin ağırlıklı olarak vakit geçirdiği sosyal medyalara ağırlık verilerek, sosyal medya üzerinden satış dönüşümleri kolay bir şekilde arttırılabilir.

Örneğin, makyaj ürünleri satan bir marka mutlaka Youtube kanalını aktif olarak kullanmalıdır. Makyaj kanallarının ve izlenme oranlarının hızla arttığı bu dönemde etkili bir Youtube video stratejisi ile kolaylıkla hedef kitlesine ulaşabilir ve satışlarını arttırabilir

 • Video içerik stratejisi: Günümüzde video içerikler çok daha fazla görünürlük ve etkileşim almaktadır. Birçok sektörde, video anlatımlı içerikler, ürün tanıtımları ve kullanıcı bilgileri yer almaktadır. Dijital Medya Planlaması kapsamında yüksek düzey etkileşim için video içerik stratejisi mutlaka iyi bir şekilde planlanmalıdır.  

Başarılı Dijital Medya Planlaması Örnekleri

Profesyonel bir şekilde dijital medya planlaması yapan işletmeler, bu planları adım adım uygulamaya başlıyorlar. Dijital medya kampanyalarının sonuçlarını takip etmek, medya planlarını her aşamada optimize etmek çok önemlidir.

Dijital medya çalışmaları ve ileri düzey performans analizleri ile hedef kitleye görünürlük az maliyetle çok hızlı arttırılabilir. Sektördeki rakiplere oranla hızlı bir büyüme evresi yakalanabilir ve bu medya planlama ile sektör liderliğine kolayca erişilebilir. Aşağıda çeşitli sektörlerde başarılı dijital medya planlaması örneklerini ve ulaştıkları sonuçları görebilirsiniz.

 • Bidolubaski.com :  Aylık ziyaretçi sayısı 82 bin düzeyine ulaşmıştır. Başarılı bir şekilde tüm Türkiye’ye karvizit, afiş, antetli kağıt ve kurumsal baskı ürünleri konularında hizmet vermektedir.
 • Parasut.com : Aylık ziyaretçi sayısı 150 bin düzeyine ulaşmıştır. Tüm Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli şirketlere E-fatura ve önmuhasebe hizmetleri sunmaktadır.
 • Webrazzi.com :  Aylık ziyaretçi sayısı 960 bin düzeyine ulaşmıştır. Başarılı bir şekilde teknoloji, web girişimleri ve online pazarlama konularında kullanıcılarına zengin içerik sunmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.
 • Sefamerve.com : Aylık ziyaretçi sayısı 5 milyon ve üzerindedir. Marka bilinirliği çok yüksek bir giyim eticaret sitesi olup, tüm Türkiye’ye tesettür ve giyim ürünleri gönderimi yapmaktadır.

Dijital medya planlaması kapsamında profesyonel bir ajans desteği için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca bir önceki, Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir? En güncel Dijital Pazarlama Araçları başlıklı yazımıza göz atabilir. Satış arttıran dijital pazarlama çözümleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.