Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir? En güncel Dijital Pazarlama Araçları

Bu yazımızda dijital pazarlama teknikleri nelerdir, 2018 en güncel dijital pazarlama araçları hangileridir ve satış arttıran dijital pazarlama nasıl yapılır konuları hakkında tüm ayrıntıları ele alıyoruz. Özellikle, internet üzerinden ürünlerinizi ve hizmetlerinizin satışlarını arttırmak istiyorsanız bu yazı tam size göre !

Günümüzde Dijital Pazarlama Teknikleri Nasıl Uygulanıyor?

Dijital pazarlama yöntemleri ve teknikleri, dikkat çekici bir noktaya ulaşmış olup, geleneksel pazarlama yaklaşımlarını neredeyse etkisiz bırakmıştır. Ancak bu seferde aşırı bir şekilde reklam dolu dolu olan online mecralarının ortasında, doğru ve verimli dijital pazarlama tekniklerini keşfetmek ve sonuç almak daha da zahmetlidir.

Bu yüzden 2017 yılında çok sık kullanılan ve 2018 yılında da kullanılmaya devam edecek olan etkili ve satış odaklı dijital pazarlama teknikleri hakkında bu incelemeyi gerçekleştirdik.

Türkiye’de karşılaştığımız birçok markanın hiçbir dijital pazarlama stratejisi olmadan çalıştığını gördük. Bununla beraber dijital pazarlama stratejisi planlayan markaların birçoğu’da uygulama ve planlama aşamasında yetersiz kalıyor.

Eğer markanız, etkili bir şekilde planlanmış bir dijital pazarlama stratejisine sahip değilse, rekabetçi bir dijital ortamda maliyetleri kontrol etmek ve satış gelirlerini katlamak bir hayli zordur.

Şunu unutmayalım, birçok büyük kurumsal marka, internet üzerinden yaptıkları cirolar, en büyük şubelerinin gelirlerinden kat ve kat daha yukarıdadır. Marka bilinirliği ve dijital pazarlama alanına yapacağınız yatırım sizlere olağanüstü getiriler sağlayabilir.   

İşte, sizler için hazırladığımız en güncel dijital pazarlama tekniklerini aşağıda bulabilirsiniz. Sorularınız olursa aşağıya yorum olarak bırakabilir veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

En Güncel Dijital Pazarlama Teknikleri ve Dijital Pazarlama Araçları:

Aşağıda sizler için derlediğimiz en güncel 10 dijital pazarlama teknikleri ve dijital pazarlama araçları yollarını bulabilirsiniz.  

1. Google Trends ile Popüler Konuları Takip Edin.

Google Trends bir altın madeni gibidir. Sektörünüzle ilgili içerik ve ürün üretmenize yardımcı olacak birçok veri bulunmaktadır. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için popüler konuları veya popüler zamanları buradan keşfedebilirsiniz.

Dijital pazarlama araçları arasında çok önemli bir yere sahip olan Google Trends ile gerçek zamanlı arama verilerini veya zaman içinde tüketici arama davranışlarını ölçümleyeceğiniz veriler hakkında harika bir kaynaktır. Aşağıda, Google Trends üzerinden 3 farklı arama terimine göre bir örnek ekran görüntüsü bulabilirsiniz: Abiye, Elbise ve Kaban.

Google Trends Örnek Sonuç Sayfası - Dijital Pazarlama Teknikleri ve Dijital Pazarlama Araçları

Abiye ve Elbise arama terimleri 9-Nisan ve 20-Ağustos arasında en çok aratılırken, Kaban arama terimi ise 5-Kasım 15-Ocak arası daha çok aratılmaktadır. Sezonsallık, arama trendleri ve sektörde yeni çıkan farklı konuları keşfetmek ve takip etmek için Google Trends aracını mutlaka kullanmalısınız. Yeni çıkan ürünler ve konularda rakiplerinizden bir adım önde olabilir ve dijital pazarlama stratejinizi en yüksek sezonlarda en yüksek verimi alacak şekilde planlayabilirsiniz.

2. Dijital Pazarlama Verilerinizi ve Sonuçlarını Ölçümleyin.   

Dijital pazarlama dünyasında başarı elde etmek isteyen markalar toplayabildikleri tüm dijital verilerini düzenli analiz edip, hedef kitlelerinin davranışlarına göre stratejilerini belirlemektedir.  “Big Data” uygulamaları ve analizleri olarak adlandırılan bu yöntemler ile potansiyel hedef kitle ve müşterilerin davranışlarına göre etkili dijital pazarlama teknikleri uygulanmaktadır.

Amazon ve Ebay gibi büyük firmalar Big Data analizlerini ve gelişmiş uygulamaları çok sık kullanırlar. Orta ölçekli firmalar ise, Google Analytics, Facebook Analytics ile dijital ortamda kendilerine ulaşan, etkileşimde bulunan ve satın alma yapan tüm kullanıcılarını detaylı bir şekilde analiz edebilir. Bu kişilere özel, yeniden pazarlama faaliyetleri ile sadık bir müşteri kitlesine ulaşabilir. İleri düzey performans ve veri analizi ile daha fazla kullanıcıyı müşteriye dönüştürebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için ileri düzey performans analizi sayfamıza göz atabilirsiniz.

3. Mobil Odaklı Bir Pazarlama Stratejisi Oluşturun.

Dijital pazarlama teknikleri arasında mobil odaklı bir pazarlama stratejisi önemli bir kavramdır. Günümüzde internete ve sosyal medyaya giren birçok kullanıcı akıllı telefonlar veya tablet gibi mobil cihazları tercih etmektedir. Çalıştığımız birçok firmanın site ve sosyal medya trafiğini incelediğimizde mobil cihazlardan giriş yapanların yaklaşık yüzde 80 olduğunu tecrübe edindik.

Dijital pazarlama araçları arasında kullanıcı deneyimi yüksek, mobil uyumlu bir websitenizin olması gerekmektedir. Mobil uyumluluk için Google Mobile Friendly Test aracına bakabilir. Sitenizin veya sayfanızın tüm eksiklerini buradan giderebilirsiniz.

Günümüzde artık birçok websitesi responsive tasarımlar sayesinde mobil cihazlara uyumlu bir şekilde yapılabiliyor. Ancak, burada satış dönüşümlerini arttırmak için ekstra çalışmalar yapmalısınız. Karşılaştığımız bir örnekten bahsetmek istiyorum, profesyonel bir e-ticaret altyapısı kullanan bir müşterimiz, satın alma adımlarında çıkan bir uyarının aşağıda kalması nedeniyle, mobil cihazlarda bu uyarı çıkınca sayfa ekranı kararması durumu mevcuttu. Sayfayı biraz alta kaydırınca hata mesajını görebiliyordunuz. Ancak, bu durumla karşılaşan birçok kullanıcı sayfayı kapatmakta ve satın almadan vazgeçtiğini anladık. Kullanıcı deneyimi iyileştirmesi ile bu hata mesajı uyarısını yukarıda görünür kılarak, satış dönüşümlerini birden arttırmıştır.   

4. Sosyal Medya Reklamlarını Mutlaka Kullanın.

Sosyal medya pazarlaması, markanızı tanıtmak ve kitlesel bir takipçi çekmek için kullanılan en önemli dijital pazarlama teknikleri ve dijital pazarlama araçları arasında yer almaktadır. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi ülkemizde en yaygın kullanılan sosyal medya ağları ile hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sosyal medya kanallarında organik olarak zamanla büyüyebileceğiniz gibi sosyal medya reklamları kullanarak hedef kitlenize anında ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları, dijital pazarlama teknikleri arasında en çok ve en yaygın kullanılan platformdur. Sosyal medya reklamları ile sunduğunuz ürünleri ve hizmetleri, cinsiyet, yaş, lokasyon, ilgi alanları gibi birçok farklı hedefleme kullanabilirsiniz. Örneğin; spor malzemeleri satan bir e-ticaret sitesi, yoga ürünleri için yapabileceği örnek hedefleme şu şekilde olabilir.

 • Yaş: 18-45 yaş aralığı
 • Lokasyon: Türkiye
 • Dil: Türkçe dilini kullanan
 • Cinsiyet: Sadece Bayanlar
 • İlgi duyulan alanlar:  
  • Yoga
  • Sağlık
  • Fitness  

Ayrıca, Sosyal Medya Yönetimi başlıklı ayrıntılı rehberimize göz atabilirsiniz.

5. Satış dönüşüm oranlarınızı takip edin ve iyileştirin.

Uyguladığınız dijital pazarlama teknikleri ve kullandığınız dijital pazarlama araçları için mutlaka dönüşüm oranlarınızı takip etmelisiniz. Başarılı e-ticaret sitelerinde satış dönüşüm oranı yüzde 1-2 arasındadır. Bir diğer deyişle, gelen 100 ziyaretçiden 1 veya 2 kişi satın alma yapar. Uyguladığınız dijital pazarlama teknikleri arasında en çok satış dönüşümü getiren kampanyalara odaklanmanız gerekir. Böylelikle, bütçenizi en verimli bir şekilde kullanmış olursunuz.  

Dijtal Pazarlama Ajansı olarak; AdWords, Facebook, Instagram ve Youtube çalışmalarında uyguladığımız tüm kampanyaların ve yaptığımız çalışmaların sonuçlarını takip ediyoruz. Her bir mecra ve her bir kampanyanın ne kadar satış getirdiğini ölçüyoruz. En az maliyetle, en çok satış getiren kanallar ve kampanyalar ile gelirlerinizi yani dönüşümlerinizi düzenli bir şekilde arttırıyoruz.

6. Arama Motoru Optimizasyonu – SEO ile Markanızın Google Arama Sonuçlarında Görünmesini Sağlayın.

SEO yani Arama Motoru Optimazyonu çalışmaları ile sektörünüzdeki yapılan aramalarda Google arama sonuçlarında ilk sayfada çıkıyor olmanız marka görünürlüğünüzü ve potansiyel müşterinizi ücretsiz bir şekide arttırır. Örneğin, e-ticaret sitenizde Philips traş seti satıyorsanız, philip traş seti diye arama yapıldığında, sizin e-ticaret sitenizi ilk sayfada yer alıyorsa, ürün sayfanızı ziyaret eden birçok kullanıcı olacaktır.

Arama motoru sonuçlarında ilk sayfada yer almak için sistematik ve düzenli bir şekilde SEO çalışması yaptırmanız gerekmektedir. SEO çalışmaları ile siteniz aranılan ürünlerde veya hizmetlerde ilk sayfa sonuçlarında yer alır. Ayda yüzlerce ve binlerce yeni potansiyel müşterilere ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hemen uygulayabileceğiniz, SEO teknikleri için mutlaka aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

6. SEM – Arama Motoru Reklamları ile Google Arama Sonuçlarında En Üst Sırada Görünün.

Dijital pazarlama teknikleri arasında arama sonuçlarında en üst sırada gözükebilirsiniz. En yaygın kullanılan dijital pazarlama araçları arasında AdWords önemli bir yer tutmaktadır. Bildiğiniz üzere arama sonuçlarında ilk 4 sonuç reklamlara ayrılmıştır. Örneğin, çocuk odası duvar kağıtları diye bir arama yaptığımızda, aşağıdaki gibi ilk önce alışveriş reklamları ve ardından metin reklamları sonuçları görünür.

Örnek Google Arama Sonuç Sayfası - AjansAD Dijital Pazarlama Teknikleri ve Dijital Pazarlama Araçları

Belirlediğiniz anahtar kelimeler için tıklama başı bir maliyete katlanarak en üst sıralarda görünebilirsiniz. Günlük belirlediğiniz bütçe kapsamında Google arama sonuçlarında, AdWords metin reklamları veya alışveriş reklamları ile en yukarıda yer alabilirsiniz.  

Ayrıca, Google Reklamları Nasıl Verilir? İşinizi Büyütmenin 10 Altın Kuralı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

7. Halka İlişkiler Kampanyalarında Influencer’lardan Yararlanın.

Influencer marketing olarak anılır. Son zamanlarda, en etkili dijital pazarlama teknikleri ve dijital pazarlama araçları arasında yerini almıştır. Genellikle, sosyal medya pazarlaması ve SEO içerik stratejisi ile ilişkilidir. Bulunduğunuz sektörde, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtabilecek kitlesi yüksek sosyal medya hesaplarından veya aylık ziyaretçisi yüksek blogger’dan faydalanabilirsiniz.

Bu kişiler sizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi belli bir ücret karşılığında hesaplarında ve sitelerinde inceleme yaptıktan sonra tanıtımını yaparlar. Örneğin, şekersiz ve katkısız gıda ürünleri satmak istiyorsanız, takipçisi ve site ziyaretçisi yüksek diyetisyenlere ürünlerinizi göndererek onların bu ürünlerinizi farketmelerini, incelemelerini ve paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Sağlıklı ürünleri  kullanmak isteyen hedef kitleleye uzman referanslar ile direk ulaşmış olursunuz.  

8. E-mail Pazarlamasını Etkin Olarak Kullanın.

Artık gün içerisinde birçok email almaya başladık. Birçok maili başlıklarına bile bakmadan direk siliyor veya arşivliyoruz. Ancak, bazı markalardan gelen epostalara düzenli bakıyor ve ilgilendiğimiz ürünlerle ilgili indirim kampanyalarından hemen faydalanıp, satın alma yapabiliyoruz. Bu konuda algımız hala seçici davranıyor ve belli markaların emaillerini kaçırmıyoruz.

E-mail pazarlaması sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak için dijital pazarlama teknikleri ve dijital pazarlama araçları arasında çok etkili bir konumdadır. Kişiselleştirilmiş indirim kampanyaları veya içerik bilgileri ile markanızın değerini ve satış dönüşümlerini kolaylıkla ve hızla arttırabilirsiniz.

Bu yüzden hedef kitlenizi çok iyi tanımanız, onların ihtiyaçlarını anlamanız ve onların en çok ilgilenebileceği içerikler ve ürünler üzerine email pazarlama kampanyalarını oluşturmalısınız. Örneğin, kahverengi bir saat almış erkek ziyaretçilerinize özel, tavsiye niteliğinde, giyimi ile uyumlu olabilecek kahverengi ayakkabı veya kahverengi kemer ile ilgili bir indirim kampanyası düzenleyebilir ve sadece o kitleye email pazarlaması ile ulaşabilirsiniz.

9. Google GDN Görüntülü Reklamları Aktif Olarak Kullanın.

Google GDN yani Görüntülü Reklam Ağı dijital pazarlama teknikleri arasında çok sık kullanılır. Yeniden pazarlama ve Görsel Marka Algısı, bilinirliği yaratmak için en etkili dijital pazarlama araçları arasında yer almaktadır.  

Google Reklam Ağı, birçok haber sitesinde görmeye alıştığımız, bloglarda ve Google Adsense kullanan diğer internet sitelerinde yer alan reklam alanıdır. Bu reklam alanlarında tıklama başı bir maliyet karşılığında görselinizi gösterebilir ve bu görsele tıklayan kişiler direk olarak sizin sitenize gelir.

Marka bilinirliğinizi arttırmak isteyen birçok işletme, Hurriyet, Milliyet, Sözcü, Sabah, Posta gibi büyük haber sitelerinde görsellerini Google GDN kullanarak gösterebilirler. Ayrıca, contextual dediğimiz reklam türlerinde, belirlenen anahtar kelimelerin geçtiği sayfalarda reklamlar gösterilebilir. Performans ve marka bilinirliğinizi görsel reklamlar ile düşük bütçeler ile arttırabilirsiniz.

Ayrıca, Google Display Network (GDN) yani Görüntülü Reklam Ağı Nedir? Başlık yazımıza göz atabilir ve adım adım görüntülü reklamlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

10. Yeniden Pazarlama Faaliyetlerinizi Geliştirin.

Eminim birçoğumuzun başına gelmiştir. Hepsiburada üzerinden bazı ürünlere baktıktan sonra, okuduğumuz bir haberin köşesinde o ürünler ve diğer ilgili ürün reklamları yer alır. Buna yeniden pazarlama denir. Son gezdiğimiz siteye ait reklamlar, bizim ziyaret ettiğimiz diğer sitelerde belli zaman aralıklarında gözükür.

Ayrıca yeniden pazarlama reklamlarını farklı mecralar içinde yapabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara ziyaret ettikleri bir sonraki websitelerinin yanında facebook, instagram gibi sosyal ağlardan da ulaşabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden tüm kişileri tekrar tekrar kendinizi hatırlatıp, satın alma kararı verdiklerinde size direk ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Yeniden pazarlama ile satın alma sürecine giren kişilere düşük bir maliyet ile ürünlerinizin ve hizmetlerinizin reklamlarını yapabilirsiniz.

Sonuç:  

Bu yazımızda büyük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye’de en yaygın kullandığı ve en çok verim aldığı dijital pazarlama teknikleri ve dijital pazarlama araçlarından bahsettik. Sizde bu dijital pazarlama araçları arasından hedefinize ve potansiyel müşterilerinize uygun olabilecek olanları deneyebilirsiniz.

Profesyonel bir yardım almak isterseniz, bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz. Bu yazımızı beğendiyseniz, sosyal medya paylaşım tuşlarından paylaşabilirseniz seviniriz.

Ayrıca, bir önceki E-ticaret Satış Arttırma Yöntemleri Nelerdir? 6 Adımda Satışlarınızı Arttırın ve Yeni Başlayanlar için SEO Rehberi yazılarımıza göz atabilirsiniz.  Hemen uygulayabileceğiniz satış arttırma rehberimizi mutkala okuyun.