E-ticaret Satış Arttırma Yöntemleri Nelerdir? 6 Adımda Satışlarınızı Arttırın

Bir e-ticaret siteniz varsa, çoğu zaman aylık site trafiğinizi ve satışlarınızı arttırmanın yollarını ararsınız. Bu yazımızda, E-ticaret satış arttırma yöntemleri nelerdir ve 6 adımda satışlarınızı katlamanın detaylarını ele alacağız.

Bazı satış kanalları karlı olsa da, genelde sektör ve markaya göre satış ve pazarlama kanallarının verimleri değişmektedir. Markanız ve sunduğunuz ürünler için hangi pazarlama kanallarının en iyisi olduğunu öğrenmek için pazarlama stratejinizi sürekli test etmeniz ve gerekli iyileştirmeler / optimizasyonlar yapmanız gerekmektedir.

İşte, e-ticaret satış arttırma yöntemleri için en önemli 7 adım. Bu yöntemler ile satışlarınızı katlamaya başlayabilirsiniz.

1- Instagram ile e-ticaret sitenizin trafiğini arttırın.  

2- Facebook ve Instagram reklamları ile hedef kitlenize ulaşın

3- Dönüşüm oranları optimizasyonu ile e-ticaret satışlarınızı arttırın

4- E-ticaret SEO çalışmalarına öncelik verin

5- Google Reklamlarını kullanın

1- Instagram ile e-ticaret sitenizin trafiğini arttırın

Instagram’ın dünya genelinde yaklaşık 800 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Türkiye’de ise yaklaşık 25 milyon instagram kullanıcısı vardır. 2018 yılında Türkiye’de ve dünyada birçok markanın Instagram’da daha da aktif olması bekleniyor.

Instagram e-ticaret altyapısını geliştirmek ve e-ticaret özelliklerine daha fazla odaklanmak için New York’ta bu alana özel 50 kişilik bir ekip oluşturduklarını belirtmiştir.

Instagram, e-ticaret satış arttırma yöntemleri arasında çok önemli bir mecradır. Instagram hesabınızı kullanarak satışlarınızı arttırmanın en iyi yolu, instagram hesabınızı büyütmek ve sizi takip eden bir hedef kitleye ulaşmaktır. Bunun için yapmanız gerekenler:

 1. Günde en az 1 tane doğal fotoğraf içeren, içerik paylaşın. Haftada 1 canlı yayın yapın.
 2. Rakiplerinizi belirleyin ve rakipleriniz ile etkileşime geçen takipçiler ile etkileşimde bulunun.
 3. Rakipleriniz ile en fazla etkileşime giren takipçileri takip edin ve sizi farketmelerini sağlayın.
 4. Ücretli post paylaşımı yapan, takipçisi yüksek influencer’lardan sizin postunuzu paylaşmalarını isteyin.
 5. Instagram Reklamlarını deneyin. Detaylar için instagram reklam yönetimi hizmetlerimize bakabilirsiniz.   

2- Facebook ve Instagram reklamları ile hedef kitlenize ulaşın

E-ticaret veya online mağazanız için hedef kitlenize ulaşmak ve sunduğunuz ürünleri onlara göstermek için facebook reklam platformunu kullanabilirsiniz: business.facebook.com.

Cinsiyet, yaş, bulunduğu lokasyon, ilgi alanları, kullanılan mecra gibi birçok hedefleme yöntemlerini seçerek ulaşmak istediğiniz kitleye tam 12’den ulaşırsınız. E-ticaret satış arttırma yöntemleri arasında hedef kitlenize farklı kampanyalar ve farklı ürünlerinizi sunarak hangilerinin daha iyi sonuç verdiğini görebilirsiniz. En fazla satış yapan ürünlerinizin reklam kampanyalarına odaklanabilirsiniz.

Facebook ve Instagram reklamları, hedef kitle trafiği ve etkili bir e-ticaret satış arttırma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Facebook ve Instagram reklam kampanyaları ile satışlarınızı arttırmanın yolları:

1- Kategori ve içerik sayfalarınıza yönlendireceğiniz geniş kapsamlı kampanyalar oluşturun ve sitenize trafiğinizi ucuza arttırın.

2- Bu kampanyalar ile ürün sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcılara son gezdikleri ürünler için yeniden pazarlama kampanyaları oluşturun.

3- Carousel reklam yapısını kullanın ve reklam için en çok satan ürünlerinizin koleksiyonlarını oluşturun.   

4- Emoji ve video içerik kullanın. Etkileşim yaratan ve ilgi çekici, yaratıcı reklam modelleri deneyin.

5- Aynı hedef kitlenize birden fazla reklam kampanyası denemeleri yapın. A/B testi ile en fazla satış getiren kampanyalara odaklanın.

Facebook ve Instagram reklamcılığında deneyiminiz yoksa bütçenizin çoğu boşa gidebilir. Bu konuda iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.  

3- Dönüşüm oranları optimizasyonu ile e-ticaret satışlarınızı arttırın

Aylık organik trafiğiniz varsa ve satışlarınız bu trafiğe göre az seyrediyorsa sitenize gelen birçok ziyaretçinin neden satın alma yapmadıklarını incelemeniz gerekmektedir. Genelde e-ticaret sitelerine gelen ziyaretçilerin en fazla yüzde 2’si satın alma yapmaktadır. Yani, normal bir e-ticaret sitesinden dönüşüm oranı yüzde 1-2 arasında değişmektedir.

Dönüşüm oranınız bu değerlerin altındaysa, UX araştırma, Google Analytics ve Hotjar verilerine göre sitenizi incelemelisiniz. Gelen kullanıcıların neden satın alma yapmadan ayrıldıkları hakkında bilgi edinirsiniz.

İdeal’de bir kullanıcıyı en fazla 6 tıklama ile satın alma teşekkürler sayfasına ulaşabiliyor olması gerekmektedir. Resim boyutları, sayfayı kaydırmak zorunda olmak, sepet adımlarında karşılaşılan UX problemleri, mobilde yetersiz kullanıcı deneyimi ve tasarım sonucu yüzlerce satış potansiyelini kaçırırsınız.

Dönüşüm oranı optimizasyonu ile satışlarınızı hem kolay hem de hızlı bir şekilde hemen arttırmaya başlayabilirsiniz. Geçmiş verilerinize göre ücretsiz ileri düzey performans analizi için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

4- E-ticaret SEO çalışmalarına öncelik verin

Arama motoru optimizasyon çalışmaları ile ayda binlerce ücretsiz kişiye ulaşabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre yüzde 93 satın alma kararları bir Google aramasıyla başlıyor. Her hangi bir ürün almadan önce, o ürünle ilgili modellere ve fiyatlara Google üzerinden yaptığımız arama sonuçlarını değerlendirerek ulaşıyoruz.

Google arama sonuçlarında e-ticaret sitenizin ilk sayfada yer alıyor olması, sitenizi ayda binlerce ilgili potansiyel müşterinin ziyaret etmesini sağlayacaktır. Google ilk sayfada yer almak, hem markanızın bilinirliğini arttıracak hem de ürünlerinizi arayan hedef kitlenize doğrudan erişebileceksiniz.

E-ticaret siteleri için profesyonel SEO çalışmalarının birçok yönü bulunmaktadır. Tüm ayrıntılar için E-ticaret SEO nasıl yapılır? Adım Adım Satış Arttırma Rehberi yazımıza mutlaka göz atın.

5- Google Reklamlarını kullanın

Tıklama başı bir maliyet katlanarak, aylık veya günlük belirlediğiniz bütçe üzerinden e-ticaret satışlarınızı arttırabilirsiniz. Google AdWords reklamları sitenize potansiyel müşteri hemen çekmek için harika bir yoldur.

Google reklamlarını kullanarak, e-ticaret için tercih edilen 3 farklı kampanya türünü denemelisiniz.

 1. AdWords metin reklamları: Google arama sonuçlarında en üstte çıkan 4 sonuç reklamlara ayrılmış durumdadır. Seçtiğiniz anahtar kelimelerde, tıklama başı bir maliyet ile en üst sıralarda yer alabilirsiniz.
 2. GDN görüntülü reklamlar: Sitelerde gezinirken bazı alanlar görüntülü banner reklam alanlarıdır. Son gezdiğiniz ürünler veya okuduğunuz konu hakkında ilgili reklamlar bu alanlarda yer alır.
 3. Alışveriş reklamları: Bir ürün arattığınızda birçok arama sonucunda en üstte, ürün resimleri, fiyatları ve satıldığı e-ticaret sitesinin ismi yer almaktadır. Bu alan alışveriş reklamları alanıdır. Google Merchant Center üzerinden tüm ürünlerinizi XML feed olarak yükledikten sonra tıklama başı bir maliyet ile bu alanda yer alabilirsiniz.

Yaptığınız reklam harcamalarınız karşılığında ne kadar kat satış elde ettiğiniz çok önemlidir. Profesyonel bir şekide yönetilen reklam bütçeleri size kat kat satış sağlar. Google reklamları ile ilgili tüm ayrıntılar için Google Reklamları Nasıl Verilir? İşinizi Büyütmenin 10 Altın Kuralı başlık yazımıza mutlaka göz atın.

 6- E-mail pazarlaması ile müşteri kitlenize tekrar tekrar satış yapın.

Sadık bir müşteri kitlesine ulaşmak ve bir kere satın alma yapan müşterilerinize tekrar satış yapmak çok önemlidir. Markanızı müşterilerinize belli aralıklarla tekrar hatırlatmalısınız. Mevcut müşterilerinizden yinelenen satışlar almak için e-mail pazarlaması ve yöntemi çok kritiktir.

Kendini tekrar eden spam niteliğinde çok sık gönderilen email’ler markanızın algısını ve satışlarınızı çok ciddi bir şekilde etkiler. Kişiselleştirilmiş e-posta’lar, ürün değerlendirmeleri, hedef kitleye özel düzenlenen kampanyalar ile e-mail pazarlaması yoluyla satışlarınızı çok kolay bir şekilde mevcut müşteri kitleniz üzerinden katlayabilirsiniz.

“Customer Lifetime Value” yani müşteri ömrü değerini arttıran en çok kullanılan e-mail kampanya türleri aşağıdaki gibidir.

 • Hoşgeldiniz email kampanyaları
 • Sepete ürün kaydetmiş ama satın almasını tamamlamayanlar ile ilgili aksiyon email kampanyaları
 • Geçmiş satın almalarına göre önerilen ürün email kampanyaları
 • Ürün değerlendirme email kampanyaları
 • Sık satın alma yapan müşteriler için VIP email kampanyaları

Tüm bu konular hakkında ücretsiz bilgi ve destek almak bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.