E-ticaret SEO Nasıl Yapılır? Adım Adım Satış Arttırma Rehberi.

E-ticaret SEO nasıl yapılır ve 6 adımda satışlarınızı arttırın konulu bu yazımız ile e-ticaret siteniz üzerinden gelirlerinizi kolayca arttırabilirsiniz. SEO çalışmaları e-ticaret siteleri için vazgeçilmez öneme sahiptir. Profesyonel SEO çalışması yapan siteler, ayda binlerce müşteriye ücretsiz ulaşabiliyor.

Günümüzde birçok markanın internet üzerinden yaptıkları satışlar, en yüksek ciroyu elde eden şube veya mağazalarından kat ve kat yukarıdadır. Dolayısıyla, SEO çalışmaları yapmak en işlek caddede mağaza veya şube açmaktan daha karlıdır. E-ticaret siteniz için bizlerden her zaman ücretsiz bilgi alabilirsiniz. 

Ücretsiz Bilgi Almak İçin:

  Sektörünüzle ilgili yapılan aramalarda, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin sayfaları Google arama sonuçlarında yeri çok önemlidir. Google sıralamalarında ne kadar üstteyseniz, o kadar çok satış geliri elde edersiniz

  Tabiki sadece üst sıralarda yer almak yeterli olmaz. Her ziyaretçinizi, satışa yönlendirebileceğiniz kullanıcı deneyimi yüksek, güvenli bir ödeme altyapısına sahip bir websiteniz olması gerekmektedir. Peki, E-ticaret SEO nasıl yapılır? 

  E-ticaret SEO nasıl yapılır ve 6 adımda satışlarınızı arttırmaya hazır mısınız? Hazırsanız hemen başlayalım !

  1. Kapsamlı Anahtar Kelime Araştırması Yapın
  2. Ürün Sayfalarınızı Optimize Edin
  3. Kaliteli ve Doğal Backlink Edinin
  4. Mükemmele Yakın Bir Site Yapısı Oluşturun
  5. En İyi Kullanıcı Deneyimini Sunun
  6. Güncel ve Etkileşimli İçerikler Ekleyin

  1. Kapsamlı Anahtar Kelime Araştırması Yapın

  E-ticaret SEO Nasıl Yapılır? Birinci kural, sektöre özel detaylı bir anahtar kelime ve aranma hacmi araştırması yapmak gereklidir. Bulunduğuz sektör, sunduğunuz ürünler veya hizmetler için Google üzerinden ne tür aramalar yapıldığını mutlaka araştırmalısınız. E-ticaret SEO çalışmalarının başarısı için en büyük sır doğru anahtar kelimeleri hedeflemektir.

  Sattığınız ürünlerle ilgili genel anahtar kelimeler yerine, long-tail dediğimiz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz. Ürünleriniz ile ilgili Google’da aratılan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulup hedeflemelisiniz.

  Nasıl mı? İşte detaylar !

  Genel anahtar kelimelere odaklanıyor olmanız, hem rekabette sizi geride bırakacak hem de satın almaya bir adım uzak olan kişilere ulaşıyor olacaksınız. Örneğin anne ve bebek ürünleri satan bir site için e-ticaret seo çalışması yapmak isteyebilirsiniz.

  Satmak istediğiniz Bebek Arabası için marka-özellik eklenerek yapılan daha özel aramaları hedeflemelisiniz. En çok aratılan bebek arabası modeli olan “Chicco Baston Bebek Arabası” gibi uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.   

  Peki uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimeleri nasıl bulacağız?

  Google aramalarının ilk sayfa sonuçlarının en altında çoğu zaman ilgili aramalar uzun kuyruklu aramalar çıkar. Google’dan “Bebek arabası” diye arama yaptığımızda, en aşağıda ilgili çıkan uzun kuyruklu aramalar aşağıdaki şekildedir.

  Google İlişkili Aramalar - E-ticaret SEO Nasıl Yapılır - AjansAD

  Ayrıca, google arama yaparken bebek arabası yazıp, enter’a basmadan Google otomatik tamamlama ile ilgili uzun kuyruk aramalar karşımıza gelir  

  Google ilgili aramalar - E-ticaret SEO Nasıl Yapılır - AjansAD

  Uzun kuyruklu (long-tail) anahtar kelime bulma yöntemleri

  Google ilişkili aramalar dışında aşağıdaki yöntemleri kullanarak uzun kuyruk (long-tail) anahtar kelimelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  1. Ubersuggest kullanın

  Google arama çubuğuna her bir harf yazdığımızda otomatik tamamlar. Toplu bir şekilde ilgili tüm aramaları görmek için Übersuggest aracını kullanabilirsiniz. Übersuggest bize anahtar kelimemiz için Google ilişkili arama sonuçlarından ilgili yüzlerce uzun kuyruk anahtar kelimeyi tek seferde çıkarır.

  Ubersuggest - Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler - E-ticaret SEO Nasıl Yapılır?
  1. En büyük e-ticaret siteleri arama altyapısını kullanın

  Hepsiburada, gittigidiyor, n11, sahibinden gibi eticaret sitelerininin arama çubuğundan çıkan sonuçları inceleyin. Satmak istediğiniz ürünlerle ilgili çıkan başlıklara göz atın.

  Aranma hacimlerini ve rekabette öne çıkan kelimeleri seçin ve kullanın

  Ürününüzle ile ilgili bulduğunuz anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerine bakın. Bulduğunuz anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerini kontrol etmek için en iyi kaynak yine Google’ın kendisidir. Google AdWords Keyword Planner ‘a tüm anahtar kelimelerinizi yazın ve aylık aranma hacimleri karşınıza gelsin. Aktif bir AdWords hesabınız mevcut ise, aranma hacimlerini aşağıdaki gibi net bir şekilde görebilirsiniz. Ancak, aktif bir AdWords hesabınız yoksa, aylık aranma hacimlerini bir aralık olarak görürsünüz. Yine de size fikir verecektir.

  2. Ürün Sayfalarınızı Optimize Edin

  E-ticaret SEO Nasıl Yapılır? İkinci önemli adım, sayfalarınızı SEO uygun kriterlere göre en optimum hale getirmektir. Ürünlerinin Google sıralamalarında yer almasını istiyorsanız, her ürün için oluşturduğunuz sayfayı site-içi SEO kriterlerine göre en iyi şekilde oluşturmanız gerekmektedir. Eğer, e-ticaret sitenizde her ürün için sayfalarınızı optimize etmediyseniz, birçok SEO avantajını kaçırmış olursunuz.

  Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için ürün sayfalarınızın e-ticaret seo durumunu mutlaka iyileştirmelisiniz. Ürün sayfalarınız Google sonuçlarında üst sıralarda yer aldığında, e-ticaret sitenizden daha fazla satış yapıyor olacaksınız.

  Görsellerinizi optimize edin

  Google sonuçlarında sıralamanızı iyileştirmek için kullandığınız ürün için kullandığınız görselleri optimize etmelisiniz.

  Bunu yapmanın farklı yolları vardır. En etkili birinci yöntem, her ürün fotoğrafına “alt” etiketi ekleyip, anahtar kelimenizi içeren bir görsel açıklaması eklemelisiniz.

  İkinci yöntem olarak, görsel isimlerinin adını iyileştirmekdir. Örneğin …/00988733.png yerine …/chicco-baston-bebek-arabasi-1.png diye bir isim kullanmak daha iyi sonuç verecektir.

  Ürün başlıklarınızda anahtar kelimenizi mutlaka geçirin

  200’e yakın Google SEO kriterlerinden en önemlisi doğru bir H1 etiketli başlık kullanmaktır. Sitenize gelen Google botları, satmak istediğiniz ürünün ne hakkında olduğunu kolayca anlar ve ilgili arama sonuçlarında üst sıralarda gösterir.

  En iyi sonucu elde etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimenizin bu başlıkta geçiyor olmasıdır. Örnek H1 Yapısı:

  Ornek H1 Etiketi - E-ticaret SEO Nasıl Yapılır

  Ürün açıklamalarınızı uzun metin içerikleri ile optimize edin

  Google sıralama faktörleri arasında içerik özgünlüğü  ve uzunluğu çok önemlidir. Genel olarak e-ticaret sitelerinde yapılan en büyük yanlış şudur.

  Tedarikçilerden alınan ürün açıklamaları hiç değiştirilmeden aynen kullanılır veya başka sitelerden alınan içerikler kullanılır. Başka sitelerden veya tedarikçilerden aldığınız açıklamaları kullanmak Google gözünde kopya içerik sorunu yaratır ve sayfanızın kalitesi çok düşük kalır. Arama sonuçlarında çok gerilerde kalırsınız.

  Ürün açıklamaları en az 500 kelime olmalı ve tamamen özgün yazılmalıdır. Özgün yazılan uzun içerikler ile ürün sayfanızın kalite puanı Google gözünde artar ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.

  E-ticaret sitenizde yüzlerce ürün olabilir. Her bir ürün için özgün açıklama nasıl yazayım? Diye soru sorduğunuzu duyar gibiyiz. Özgün açıklama ve makale yazan birçok freelance yazar ve içerik hizmeti sunan siteler mevcuttur. En çok satan ürünlerinizden başlayarak, her bir sayfa için özgün içerik girişlerine hemen başlamalısınız.

  Google arama sonuçlarında ilk sayfada ve üst sıralarda yer almanın getirisi olağanüstüdür. O yüzden ürün sayfalarınızı biran önce özgünleştirmeye ve eticaret seo kriterlerine uygun hale getirmek çok önemlidir.

  URL yapınızı anahtar kelimenize göre optimize edin   

  Google SEO kriterlerinde en önemli faktörlerden biri de URL yapısıdır. Ürün sayfanızın URL’si hedeflediğiniz anahtar kelimeyi içermelidir.

  Sitenizi düzenli olarak crawl eden Google botları ürün sayfanızın ne hakkında olduğunu bu URL yapısından anlaması daha kolaylaşır. URL’de anahtar kelimenin geçiyor olması, Google arama sonuçlarında sıralamanızı daha üst yerlere çıkarır.

  URL yapınız anahtar kelimenizi mutlaka içersin

  Google ilk sayfa sonuçlarında yer almak ve SEO ile ayda binlerce ücretsiz ziyaretçi almak büyük bir başarıdır. Bu büyük başarı aslında küçük faktörlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Bu faktörlerden bir taneside ürünlerinizin URL yapısında, hedeflediğiniz anahtar kelimenizin bulunmasıdır.

  Ürün sayfalarınızı hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içerecek şekilde bir URL yapısı oluşturmanız gerekmektedir. E-ticaret SEO nasıl yapılır sorusu için doğru URL yapısı altın cevaplardan birisidir. 

  Ürün sayfalarınızda hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içerecek şekilde URL yapısınız belirlemelisiniz. Örnek URL yapısı: 

  Anahtar Kelime İçeren Örnek URL Yapısı

  En iyi sonucu elde etmek için ürün sayfasının URL yapısı, ürün sayfasının başlığı ve ürün açıklamalarında mutlaka hedeflediğiniz anahtar kelimenin geçmesi gerekmektedir.

  Ürün açıklamalarınız için özgün ve uzun içerikler oluşturun

  Çeşitli konularda ve değişik varyasyonlarda Google sonuçlarını ve sıralama faktörlerini incelersek şunu göreceğiniz. Google uzun içerikleri tercih eder ve üst sıralarda gördüğümüz sonuçlar uzun içeriklere sahiptir.

  Bu durum sadece content marketing yani içerik pazarlamasını için geçerli değildir. E-ticaret sayfanızın kategori ve ürün sayfalarını sıralamalarda yükseltmek için aynı teknikleri kullanabilirsiniz.

  Ayrıca, içerik pazarlaması yani blog çalışmalarınız için SEO Teknikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  Ürün sayfalarınız için hedefiniz en az 500 kelime ile o ürün hakkında kullanıcıya bilgi vermek olmalıdır. Ayrıca, ürün sayfanıza ekleyeceğiniz kullanıcı yorumları bölümlerinden, girilen yorumlar ile zamanla Google gözünde bu sayfanızın içeriği artıyor gözükecektir.

  Hatta ürün açıklamaları ile ilgili video bile ekleyebilirsiniz. Gelen ziyaretçiler ne kadar işlerine yarar bilgi ve açıklama bulabilirse, sayfada kalma süreleri ve satın alma istekleri artar.

  Ürün içeriklerinde mutlaka LSI yani alakalı kelimeleri geçirin

  Google yalnıca, eklediğiniz anahtar kelimeye göre sıralama yapıyor zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Google’ın ürün sayfanızda taradığı diğer kelimelere görede sizin sayfanızı değerlendirir.

  Latent Semantic Indexing (LSI) diye adlandırılan, anahtar kelimeniz ile ilgili diğer gizli anahtar kelimelerede içeriğinizde yer veriyor olmanız gerekir. Temel olarak, bu kelimeler listelediğiniz ürünle alakalı anahtar kelimelerdir.

  Ürün açıklamalarınıza birkaç temel LSI anahtar kelimesi eklemek, tam olarak Google botlarına ne sunduğunuzu göstermek için harika bir yoldur.

  Peki bu LSI anahtar kelimeleri nereden bulacağız? Bunu bulmanın en iyi yolu yine Google’ın kendisidir. Örneğin, Google’da anahtar kelimeniz ile yapacağınız bir aramada ilk sayfanın sonunda ilişkili aramaları görebilirsiniz. Örneğin, traş seti diye arama yaptığımızda ilk sayfanın sonunda LSI anahtar kelimeleri görebiliriz. 

  LSI Anahtar Kelimeler

  Sayfanıza bu LSI yani ilişkili kelimeleri ekleyerek SEO’da daha hızlı bir artış elde edebilirsiniz.

  Traş seti ile ilgili ürüne, “traş takımı içinde ne olur” ve “traş seti çantası”nın dahil olup olmadığını eklemelisiniz.

  Ürün değerlendirme schema özelliğini ekleyin  

  Birçok e-ticaret sitesi, ürün sayfalarına 5 yıldız üzerinden değerlendirme ve yorum ekleme özelliğini çok etkili kullanıyorlar. E-ticaret siteniz varsa sizde Google’ın ürün değerlendirme schema özelliğini kullanabilirsiniz.

  Bu özellik ile, ürününüzün değerlendirmesi, Google arama sonuçlarında yıldızlı olarak gözükür. Arama sonuçlarında hem göze çarpan bir sonuç olarak gözükür ve daha çok tıklanma alırsınız. Değerlendirmeye sahip sonuçlar daha fazla tıklanma oranına sahiptir.

  Google ürün değerlendirme schema özelliğini nasıl kullanabileceğinizi çok detaylıca açıklamaktadır.

  Bu özelliği tüm ürün sayfalarınıza entegre ederseniz, arama sonuçlarında tıklanma oranınızın artması garantidir.

  Bu özelliği, hepsiburada çok iyi kullanmaktadır. Samsung note 8 olarak bir aratma yaptığımızda, hepsiburada.com’da çıkan sonuç rakiplerinden daha fazla çarpıcı bir şekilde durmaktadır.

  3. Kaliteli ve Doğal Backlink Edinin

  E-ticaret SEO nasıl yapılır? Üçüncü adım kaliteli ve doğal yollardan backlink almaktır. İçeriğiniz ve sayfanız ne kadar iyi olursa olsun, eğer size link veren başka siteler yoksa Google sıralamalarında çok geride kalırsınız.

  Doğal yollarla ve white hat SEO teknikleri ile sitenize düzenli bir şekilde kaliteli backlinkleriniz olmalıdır. Kesinlikle backlink paketleri satın almayın. Google doğal yollarla alınmayan linkleri ve kalitesiz bağlantıları cezalandırmaktadır. Satın aldığınız kalitesiz birçok bağlantı nedeniyle Google gözünde kalite puanınız hızla düşer ve Sandbox cezası gibi Google arama sonuç sayfalarının hiç birinde yer almayabilirsiniz.

  Peki, doğal yollarla kaliteli backlink nasıl elde edilir?

  Ziyaretçilerin paylaşabileceği ve link verebileceği kaliteli içerikler üretin

  Hangi sektörde olursanız olun, kendi sektörünüzde ilgi çeken ve paylaşım yaratan içerikler üretebilirsiniz. Sıkıcı veya ilgi çekici olmayan bir sektör yoktur.

  Ancak, bu içerik geliştirme ve içerik pazarlaması kolay değildir. İçerik stratejisi ve içerik geliştirme en etkili ve en zor SEO teknikleri arasında yer almaktadır.

  Peki, sunduğunuz ürünlerle alakalı ilgi çekici ve paylaşım yaratan bir içeriği nasıl hazırlayabilirsiniz?

  Ürünlerinizle alakalı ziyaretçilerin faydalanabileceği makaleler yazın

  Bulunduğunuz sektörle ilgili, sunduğunuz ürünler veya hizmetler ile ilgili ziyaretçilerinizin faydalanabileceği içerikler yazılmalıdır. Peki sadece herhangi bir konuda sürekli içerik yazıyor olmak yeterli midir?

  Sektöründe aranan anahtar kelimelere göre içeriklerinizi oluşturmalısınız.

  E-ticaret sitenizin sektörünüzde sorulan sorulara veya aranan kelimelerde Google arama sonuçlarında ilk sayfada yer alıyor olması size ayda ücretsiz bir şekilde binlerce yeni potansiyel müşteri getirir.

  E-ticaret siteleri için içerik stratejisi oluşturmak, içeriklerin SEO uyumlu bir şekilde yazılması en zor SEO kriterlerinden biridir. Anahtar kelime etrafında optimize edilmeyen içerikler boşa yazılır ve sitenize her hangi bir trafik artışı etkisi olmaz.  

  Dijital Pazarlama Ajansı olarak websiteniz için sektörünüzle ilgili arama hacmi yüksek anahtar kelimeler için içerik stratejisi oluşturuyoruz. Konuyla ilgili bilgi almak için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. SEO uyumlu bu içerikler sayesinde e-ticaret sitenize sunduğunuz ürünler ve hizmetlere ilgilenen ziyaretçilere ve en önemlisi potansiyel müşterilere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

  Örneğin, online baskı ve matbaa alanında faaliyet gösteren bidolubaski.com sitesinin Blog bölümünü incelediğimizde, Afiş Nasıl Hazırlanır? Afiş Tasarımlarınız için 5 Altın İpucu, Başarılı 5 Etiket Tasarım Programı, 20 Başarılı Kartvizit Örneği gibi baskı ve matbaa alanında kartvizit, reklam ürünlerini bastırmaya yakın hedef kitlenin Google üzerinden yaptığı aramalarda faydalı içerikler sunarak, baskı hizmeti almak isteyen hedef kitleye kolayca ulaşabiliryor.

  Bidolubaski.com Blog Örneği - E-ticaret SEO nasıl yapılır

  Rakiplerinizin backlink kaynaklarını araştırın

  SEO gücünüzü katlamak için, anahtar kelimelerde en önde yer alan rakiplerinizi inceleyebilirsiniz.

  Rakiplerinizin aldığı backlink kaynaklarını inceleyebilirsiniz. Daha sonrasında, e-ticaret sitenizin kategori, ürün ve içerik sayfalarınıza link alabileceğiniz kaynaklara ulaşabilirsiniz.

  Backlink analizi yapabileceğiniz en iyi kaynaklardan biri: Majestic’tir.  

  Rakiplerinizin aldığı backlink kaynaklarını kolayca görebilirsiniz. Bu kaynakların Trust Flow ve Citation Flow değerleri görebilir ve SEO gücünüz açısından değerli olanları seçerek işe başlayabilirsiniz.  

  Majestic - Backlink Kaynakları

  4. Mükemmele Yakın Bir Site Yapısı Oluşturun

  E-ticaret SEO nasıl yapılır? Dördüncü adım mükemmel bir site yapısı oluşturmaktır. Ürün sayfalarınız mükemmel olsa bile, arama motorlarının ve ziyaretçilerinizin kolayca gezinebildiği bir site yapısı oluşturmak çok önemlidir.

  Tüm sayfalarınızın Google Bot’ları ve gelen ziyaretçiler için anlamlı bir düzeyde olduğundan emin olmalısınız.

  Peki bu anlamlı yapı nasıl oluşturulur?

  Site mimariniz basit ve anlaşılır olsun

  Site mimarisi nedir ve site mimarisi nasıl oluşur? dediğinizi duyar gibiyiz.

  Site mimarisi temelde sayfalarınızın birbirine nasıl bağlı olduğu ve site hiyerarşinizin nasıl olduğunu gösterir. Bir e-ticaret sitesinde onbinlerce ürün sayfası bulunabilir. Tüm sayfaların site mimarisinde bir hiyerarşi etrafında yer alıyor olması gereklidir.

  Yani tüm ürünlerin bağlı bulunduğu bir kategori ve alt kategori sayfaları bulunmalıdır. Bunun en iyi örneğiniz hepsiburada.com e-ticaret sitesinde görebilirsiniz.

  Hepsiburada Site Mimarisi Örneği

  Örneğin, Minderli mama sandalyesi ürünü Anne Bebek Oyuncak > Anne Bebek Ürünleri > Mama Sandalyeleri > Portatif Mama Sandalyeleri alt kategorisi altında yer almaktadır.

  Zayıf bir site mimarisi örneğinde, farklı ve birçok ürün tek bir üst kategoride olabilir. Site düzenlenmek sadeleştirmek için birçok yol vardır. Ancak önemli olan tutarlı ve sade olmaktır.

  Ana sayfanızda, genel kategorilerin altında alt kategoriler oluşturun ve alt kategorilerin altında farklı ürün grupları için farklı alt kategori grupları belirleyin.

  Ayrıca, Breadcrumb yapısı kullanarak, kategori ve ürünler arasında gezinmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

  Tüm içeriğiniz ana sayfadan en fazla üç tıklama uzaklıkta olsun

  Mükemmel bir site yapısı için en iyi kural tüm sayfalarınız ana sayfadan üç veya daha az tıklamayla ulaşılabilir yapmaktır.

  Bu yapı hem Google Bot’larının her bir sayfayı bağlantıdan bağlantıya taradığı sırada erişmesini sağlar.

  Örneği, hepsiburada’nın ana sayfasından 2 tıklama ile mama sandalyeleri alt kategorisine erişebilir, çıkan ürünler arasında portatif ayaklı mama sandalyesine tıklayarak ürün sayfasına ulaşabilirsiniz. Yani toplamda 3 tıklamayla bakmak istediğiniz ürüne kolayca erişebildiniz.

  Hem ziyaretçiler hem de Google için kolay ve anlaşılır bir site mimarisi oluşturabilirisiniz.  

  Yinelenen sayfaları kaldırın (Duplicate Content)  

  En yaygın sorunlardan bir tanesi yinelenen sayfalar (Duplicate Content) kullanmaktır. E-ticaret siteleri için bu özellikle önemli bir sorun teşkil eder çünkü ürün sayfaları genellikle otomatik olarak oluşur.

  Veritabanınızda bulunan bir ürün, bilginiz olmadan çoğaltılan içerik ile sitenizde birden fazla sonuçta ve URL’de gözükebilir. Aynı içerik birden fazla yerde yinelenir.

  Bu sorunu çözmek için, dikkatli bir şekilde site analizi yapmalısınız. Yinelenen içeriği bulmanın en kolay yolu: Siteliner. Anasayfanızı yazın ve Go tuşuna basın.

  Yinelenen sayfaları duplicate content altında görebilirsiniz. Bu duplicate content yani yinelenen sayfaların genellikle kategori sayfaları veya otomatik oluşturulmuş diğer sayfalar olduğunu kolaylıkla görebileceksiniz.

  Bu çoğaltmayı önlemek için e-ticaret ayarlarınızı yapabilirsiniz veya Canonical Tag kullanımını yaygınlaştırabilirsiniz.

  5. En İyi Kullanıcı Deneyimini Sunun  

  E-ticaret SEO nasıl yapılır? Beşinci adım, ziyaretçilere en iyi deneyimi sunmaktır. E-ticaret sitenizde çok iyi bir kullanıcı deneyimi sunmalısınız. Önümüzdeki yıllarda SEO nasıl değişirse değişsin, Google her zaman en iyi kullanıcı deneyimi sunan siteleri sonuçlarda önceliklendirecektir.

  İçeriğinizin Google sonuçlarında sürekli olarak yüksek sıralamaya sahip olmasını sağlamak için, içeriğinizin ziyaretçiler için yüksek değer sunduğundan emin olun.

  Yüksek kaliteli içerik oluşturmanız ve yüksek kaliteli ürünler satmalısınız. Ancak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için bazı ek stratejilerde mevcuttur.

  Bu SEO Teknikleri ile en iyi SEO kalite puanını garanti edebilirsiniz.

  Responsive yani tam işlevsel bir mobil siteniz olsun

  E-ticaret SEO nasıl yapılır? yerine nasıl yapılmaz? Merak ediyorsanız, mobil uyumlu bir websitesine sahip olmamaktan geçer. Mobil tasarım, özellikle e-ticaret için çok önemlidir. İstatistiklere göre alışveriş yapan kullanıcıların %70’i mobil cihazlardan bu alışverişlerini gerçekleştirmektedir.

  Dolayısıyla, sitenizin tüm mobil cihazlarda ve tüm mobil işletim sistemlerinde açılabiliyor olması ve en iyi kullanıcı deneyimi sunması gerekiyor. Mobil cihazlara uygun bir site olması, sıralamanızı arttıracak ileri düzey SEO teknikleri arasında yer almaktadır.

  Mobil cihazlar için responsive site tasarımı oluşturmalısınız. Web developer’ınız yoksa, hazır e-ticaret temalarını kullanmalısınız. Ancak, hazır e-ticaret altyapıları kullanıyorsanız, yönetici panelinden mutlaka tüm ayarları yapmalısınız.

  E-ticaret sitenizin hızını iyileştirin

  Site açılış hızı önemli sıralama faktörlerinden biridir. Mobil cihazlardan ve normal bilgisayarlardan site yüklenme hızını arttırmalısınız. Google bunun için çok faydalı bir araç geliştirmiştir.

  Site hızınızı ölçmek için Google PageSpeed kullanabilirsiniz.

  Google PageSpeed Insights Site Hızı Kontrolü - E-ticaret SEO

  6. Güncel ve Etkileşimli İçerikler Ekleyin  

  E-ticaret SEO nasıl yapılır? Altıncı adım güncel ve etkileşim yaratan içerikler eklemektir. Google arama sonuçlarında ilk sayfada yer almaya devam etmek için, güncel ve etkileşimli içeriklere ağırlık vermelisiniz. Kullanıcı paylaşımlarını ve etkileşimi teşvik ederek Google SEO puanınızı yükseltebilirisiniz.

  Bu durum, birçok e-ticaret sitesi için çok zor olabilir. E-ticaret sitelerinde yüzlerce ve binlerce ürün bulunduğu için, her sayfada sık sık güncelleme yapmak gerçekçi değildir.

  Peki, e-ticaret sitenize taze ve güncel içerikleri nasıl ekleyebilirsiniz?

  Tabiki, ziyaretçilerinizin veya müşterilerinizin sizin adınıza yapmasına izin verebilirsiniz.

  Müşteri yorumları ve değerlendirmeleri ekleyin  

  Ürün sayfalarınızda güncel içerik sunmanın en kolay yolu, ürün yorumları ve değerlendirmeler bölümü eklemektir.

  Hem müşteri güveni oluşturursunuz hem de bu özellik sizin SEO puanınızı arttırır.

  Sosyal medya paylaşımlarını arttırın  

  Ayrıca, her ürün sayfanıza sosyal medya paylaşım butonları ekleyerek, müşterilerin beğendikleri ürünü sosyal medyadan kolaylıkla paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

  Bu durum, kullanıcı etkileşimini hem teşvik edecek hem de  e-ticaret siteniz için mükemmel bir backlink kaynağı da oluşturacaktır.

  Chat uygulaması kullanın  

  Sitenize gelen potansiyel müşterinizin aklındaki soruları cevaplayarak, daha kolay satın alma kararı vermelerini sağlayabilirsiniz. Satın almalarında onlara rehberlik etmek için bir chat uygulamasını e-ticaret sitenize ekleyebilirsiniz.

  Hem satın alma işlemlerini teşvik etmek hem de satın alımda karşılaşılan ve sizin farkedemediğiniz engeller veya hatalar hakkında mükemmel bir geri bildirim kaynağıdır.

  Google’da yüksek sıralama elde etmek, daha fazla yeni trafik çekmek ve daha fazla satış yapmak için bir müşteri ilişkilerini anlık yönetebileceğiniz bir chat uygulamasını kurun.

  Sonuç  

  E-ticaret sitenizde daha fazla satış yapmak istiyorsanız, Google arama sonuç sayfalarında görünürlüğünüzü arttırmanız gerekmektedir.

  E-ticaret SEO Nasıl Yapılır? Adım Adım Site Trafiğini Nasıl Arttırılır? Bu göründüğü kadar çok zor değil. Dikkatli çalışma ve profesyonel bir yardım ile internet üzerinden satışlarınızı katlayabilirsiniz. Unutmayın, birçok firmanın internet satışları, en büyük şubelerinin satışlarından kat ve kat yukarıdadır.

  E-Ticaret SEO için yapacağınız yatırım size olağanüstü bir getiri sunar. İletişim sayfamızdan bizlerden her zaman ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

  Ek Kaynaklar:  

  E-ticaret SEO Nasıl Yapılır? Adım Adım Satış Arttırma Rehberini beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarından paylaşabilirseniz çok seviniriz. Yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıya bırabilirsiniz.