En iyi SEO Firması Nasıl Seçilir? Hangisi Sitenizi ve Satışlarınızı Yükseltir.

Merhaba, birçok site sahibi, “en iyi seo firması hangisi?”, “en iyi seo firması nasıl seçilir?” gibi soruları SEO (arama motoru optimizasyon) çalışmaları yaptırmadan önce mutlaka sormuşlardır.

Bu yazımızda sektörünüze ve sitenize özel en iyi SEO firmasını nasıl bulacağınızı biraz anlatmaya çalışacağız. Sorularınız ve siteniz için ücretsiz analiz için bize aşağıdaki telefondan ulaşabilir veya iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

Ücretsiz Bilgi Alın: 0850 304 7 987

  En İyi SEO Firması veya SEO Ajansı Seçiminiz için Adım Adım Önerilerimiz:

  Adım 1:

  Bir işletme websiteniz veya eticaret siteniz varsa, yönetim kadronuz ve işletme sahipleri olarak hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. SEO çalışmaları ile ulaşmak istediğiniz hedefleri bir şekilde belirlemeniz ve bu konuda bir ön hazırlık yapmanız çok faydalı olacaktır.

  Neden, SEO hizmeti almak istiyorum? Hangi anahtar kelime veya anahtar kelimeler için organik arama sonuçlarında bulunmak istiyorum? SEO çalışmalarının başarısını veya başarısızlığını nasıl ölçümleyebilirim? Gibi sorular üzerinde düşünmeniz ve fikir edinmeniz çok önemlidir.

  Şirketiniz için Mantıklı Olabilecek Hedefler:

  • Bulunduğum sektörde, öne çıkan konularda, hizmetlerde ve ürünlerde birçok rakibimin önünde çıkmak istiyorum. Bu yapılan aramalardan siteme trafik çekmek istiyorum ve biliyorum ki sektörümde bu konular etrafında bireyler birçok arama yapılıyor.
  • Bu konular etrafında, Google arama sonuçlarında ilk sayfada yer almanın sağladığı trafik ile yeni satışlar yapmak istiyorum ve mevcut satışlarımı ve gelirlerimi arttırmak istiyorum.
  • İletişime geçebilmek için siteyi ziyaret eden kişilerin, iletişim bilgilerini almayı ve bunu arttırmayı hedefliyoruz. Sunduğumuz hizmetler kapsamında, telefon ile haberleşip, yüz yüze satış yapmak çok daha etkili bir yöntem.
  • Marka bilinirliğini arttırmayı hedefliyoruz. Markamızın sunduğu ürün incelemeleri veya değerlendirmeleri veya ürün yorumlarını arttırmayı hedefliyoruz.

  Örnek Kötü Hedefler:

  • Sadece site trafiğini arttırmak istiyoruz. Ayda minimum X bin tane ziyaretçi istiyoruz gibi hedefler kendi başına yeterli değildir. Site trafiğini arttırmak kendi başına bir hedef olmamalıdır. Satış dönüşümü sağlayan anahtar kelimeler ve bu anahtar kelimelerden gelen trafiğe odaklanmak daha doğru olacaktır.
  • Bir veya birkaç kelime için ilk sayfa ve ilk sıra hedefi koymak. Malesef bu durum, pek çok işletme sahibinin talebidir. Odak noktalarını ve enerjileri sadece bir veya iki kelime etrafında toplayarak kısa zaman üst sıralara yerleşmek istiyorlar. Yüksek rekabetin yaşandığı kelimelere ilk aylarda odaklanmak, sonuç almayı zorlaştıracaktır. Bunun yerine, kaliteli trafik artışı ile hedeflenen kelimelerde özgün içerik üretimi zaten bu sonuca istikrarlı bir şekilde ulaştıracaktır.
  • Belirli anahtar kelime öbekleri için rakiplerin önünde çıkmak. Bu durum size doğrudan gelir getirmez, anlamsız bir rekabet içinde maddi kayıplara neden olabilir. Bunun yerine,  içerik stratejisini doğru kurgulamak, zamanla sektör liderliğine ulaştıracaktır.

  Adım 2:

  Hedeflerinizi belirlerken, sizin için iyi olduğunu düşündüğünüz 2 veya 3 hedefi, görüştüğünüz SEO firması ile değerlendiriyor olmanızdır. En iyi SEO firması size özel stratejilerini ve görüşlerini paylaşırken bu hedefler konusunda stratejisini geliştiren bir firma olmalıdır. Tabi ki, sizin için en iyi SEO firması bu belirlenen hedefler kapsamında en iyi bütçeyi de oluşturabilen bir ekip olmalıdır.

  Bütçe hakkında birçok işletme sahibi genel önceden bir bilgi sahibi olmuyor. Ancak, firmalar ön hazırlığını yaparken, bu hizmet için ayırabilecekleri aylık bütçelerini belirlemeleri faydalı olacaktır. Sizin hedeflerinize uygun, en iyi seo firması belirlediğiniz bütçeden en fazla verimi alabilecek bir şekilde hizmet kapsamını detaylandırabiliyor olması gerekir.

  Sektörünüze uygun ve şirketinize özel en iyi seo firması belirlemeden önce mutlaka ön görüşme toplantısı yapmalısınız. Bu şirketlerin referanslarını, ekibini ve sunduğu hizmetleri daha net anlamanızı sağlayacaktır. Yüz yüze görüşme yapamadığınız şirketlerden hizmet almanız durumunda hedeflerinizi ve stratejinizi karşı tarafa aktarmak ve onların sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak zorlaşacaktır. Bu yüzden bu çalışmalar başlamadan, tanışma ve strateji toplantısı yapmanız çok faydalı olacaktır.

  En iyi SEO Firması Seçerken Sorulması Gereken Sorular:

  • Hedeflerimi gerçekleştirmek için nasıl bir yol izleyeceksiniz?
  • Bunun için ne kadar bir bütçe ayırmam gerekiyor?
  • Raporlama süreciniz nasıl ve hangi sıklıkla oluyor?
  • Raporlamanızda site ile hangi metrikler bulunmaktadır?
  • Rakip analizi yapıyor musunuz ve rakiplere göre hangi eksiklerim mevcut?
  • Site-içi SEO analizi ve değerlendirmesi yapıyor musunuz?
  • Özgün içerik stratejisini nasıl oluşturmayı planlıyorsunuz?
  • Link inşası çalışmaları ve stratejisini nasıl planlıyorsunuz?

  E-ticaret siteniz varsa, yapılan e-ticaret seo çalışmaları rehberimize mutlaka göz atın. Site genelinde ve backlink çalışmalarınde yapılan tüm teknik detayları bu Türkçe rehberden okuyabilirsiniz.

  Genel olarak yapılan çalışmalar birbirine benzese de siteler mimari olarak farklı oldukları için yapılan çalışmalar da o derece özelleşebiliyor. E-ticaret sitesi dışında, kurumsal websiteniz için yapılan tüm çalışmalara, seo arama motoru optimizasyonu rehberimizden ulaşabilirsiniz. 

  Ayrıca, kullanılan ileri düzey SEO tekniklerine ve taktiklerine bu yazıdan bakabilirsiniz.

  Adım 3:

  Son adımda, siteniz için en iyi SEO firması seçerken değerlendirilmesi gereken 5 noktayı şu şekilde özetleyebiliriz.

  1. İletişim tarzı: teklif istediğiniz SEO ajansı ile yüz yüze görüşme yapabildiniz mi ve sizin sitenize uygun çözümler üretebildiler mi?
  2. Çalışma kapsamları: sundukları seo arama motoru çalışmaları kapsamında güncel Google algoritmalarından ve öncelikli konulardan bahsettiler mi?
  3. Referansları: çalışmış oldukları önceki projelerinden ve almış oldukları sonuçlardan bahsettiler mi?
  4. Rakip Analizi: rakipleriniz hakkında sizin sitenizi içeren karşılaştırmalı verileri sundular mı?  
  5. Ücretsiz Site Analizi ve Dijital Pazarlama Stratejisi: size özel ücretsiz site analizi ve dijital pazarlama stratejisi kurguladırlar mı?

  Bu konular hakkında firmalardan aldığınız cevapların sizi tatmin etmesi çok önemlidir. Bu soruların ardından, fiyat ve bütçe konusunda anlaşmaya varıyor olmanız faydalı olacaktır.

  Özet Olarak

  Google Panda, Fred, Rankbrain, Maccebees, Broadcore gibi değişik adlarda yıl içinde birçok güncelleme yapmaktadır. Bu güncellemeleri düzenli ve sürekli olarak takip eden bir ekip ile çalışıyor olmak çok önemlidir.

  Google algoritması sürekli olarak güncellense işin özünde 3 temel konu bulunmaktadır. Birincisi, site-içi teknik optimizasyon, ikincisi özgün ve orjinal içerik üretimi ve üçüncüsü düzenli ve kaliteli bir link inşası çalışmasıdır.

  Bu üç çalışmayı emek harcayarak ve kaliteli bir şekilde sunan yerlerden hizmet almanız önemlidir. Bilindiği üzere, Google SEO çalışmaları uzun vadeli bir yatırımdır. Bu yatırımın sonucunda, olağanüstü getiriler sağlayabilirsiniz.

  Umarız, en iyi SEO firması hangisi ve nasıl seçilir sorularına cevap bulabilmişinizdir. Sorularınız için yazının altına yorum bırakabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, bir önceki SEO Uzmanı: Google Sıralamalarında [%100] Yükseliş Garantisi başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın.