Facebook Reklamları ile İşinizi Hızla Büyütün

Bu yazımızda, Facebook reklamları ve bu reklam kampanyalarında kullanılan hedefleme çeşitlerini ele aldık. Ulaşmak istediğiniz müşteri hedef kitlesine facebook reklamları ile tam 12’den vurabilir, işinizi hızla ve kolayca büyütebilirsiniz.

Facebook Reklamı Nedir?

Facebook’ta gerek masaüstü ve dizüstü bilgisayar, gerek mobil uygulama, gerekse de mobil cihazlardaki tarayıcı üzerinden facebook’ta gezinen kullanıcılara reklam verenlerin reklamları gösterilir. Bu reklamlara Facebook reklamları veya facebook sponsorlu reklam denilmektedir.

Facebook Reklamlarıyla İşinizi Büyütün

Facebook reklamları oluştururken, yapabileceğiniz hedefleme ve kullanabileceğiniz önemli teknolojileri bilmeniz sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Lokasyon ve Dil Hedefleme

Facebook’ta kullanacağınız dil hedeflemesi önemlidir. Burada unutmayın ki Türkiye’de bir reklam verirken sadece Türkçe dilini seçtiğinizde Facebook’u İngilizce kullanmakta olan önemli bir kullanıcı kitlesini göz ardı ediyor olabilirsiniz.

Lokasyon hedeflemesi olarak sadece ülke, şehir belirlemekten daha fazla seçenekleriniz olduğunu bilin. 1 mil2 (yaklaşık 2.5 km2) alanda herhangi bir mahalleyi dahi hedefleme şansına sahipsiniz. Özellikle bir restoran ya da  kuaför gibi yakın mesafedeki müşterileri hedefleyenler için önem taşımaktadır. 

Facebook Reklamları ile Lokasyon ve Dil Hedefleme - AjansAD

İşletim Sistemi ve Cihaz Hedefleme

Sadece masaüstü ve dizüstü kullanıcıları, ya da sadece mobil kullanıcıları hedefleme şansınız bulunuyor. Dilerseniz mobil kullanıcılar içerisinde sadece android ya da sadece iOS kullanıcılarını da hedefleyebilirsiniz. Hatta bunu daha da ileriye götürerek kullanılan cihazın modeline kadar detaylandırabilirsiniz. Örneğin bir uygulamanızın reklamını yapmak istiyorsunuz ve iPhone 5s’in altındaki modellerde iyi çalışmadığını biliyorsunuz. O zaman sadece iPhone 5s ve üstü modellerini hedefleyerek dijital pazarlama için ayırdığınız bütçenin boşa harcanmamasını sağlayabilirsiniz.

Platform Hedefleme

Reklamlarınızı Facebook’ta, Instagram’da ya da Facebook Messenger uygulaması üzerinde gösterebilirsiniz. Facebook’ta reklamınızın sağ sütunda mı, yoksa ana sayfa akışında mı gösterileceğine karar verebilirsiniz.

Demografik Hedeflemeler

  • Yaş ve Cinsiyete Göre Hedefleme

Demografik hedeflemenizi yaş ve cinsiyete göre yapabilirsiniz. Gençler için yapacağınız bir kampanya için 18 – 25 yaş arasındaki gençleri hedefleyebilir, ya da bir bayan kuaförüyseniz sadece sadece kadınları hedefleyebilirsiniz.

  • Eğitim Durumuna Göre Hedefleme

İnsanları eğitim durumlarına göre hedefleyebilirsiniz. Bir master programının tanıtımı için reklam çıkmak istiyorsanız sadece üniversite mezunlarını hedefleyebilir hatta daha da ileri giderek, örneğin Boğaziçi üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği’nden mezun olmuş kişileri de hedefleyebilirsiniz.

  • İlişki Durumuna Göre Hedefleme

İlişki durumuna göre kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Bir çöpçatanlık sitesini yönetiyorsanız, sadece tek olanları hedefleyebilir, ya da evlilere bir tatil fırsatı sunmaktaysanız bunu da Facebook reklamları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  • Ebeveynlik Durumuna Göre Hedefleme

Kullanıcıları ebeveynlik durumlarına göre hedefleyebilirsiniz. Eğer bir bebek bezi reklamı yapmaktaysanız 0 – 2 yaş çocuk sahibi annelere reklam göstererek doğru bir hedefleme yapmayı başarabilirsiniz. Ailelere özel havalimanı transfer hizmeti sunmaktaysanız çocuk sahibi anne ve babalar için özel reklam çıkarak fırsatlarınızı doğru kitleler üzerinden yayınlayabilirsiniz.

  • İş Durumuna Göre Hedefleme

Ulaşmak istediğiniz kitle belli bir şirket ya da belli bir statüde çalışıyorsa bunu da Facebook reklamları üzerinden yönetebilirsiniz. Örneğin hastane çalışanlarını hedefleyebilir, hatta belli bir hastanenin belli bir branşına özel reklam gösterebilirsiniz. Düzenlenecek özel bir kongre için dilerseniz seçtiğiniz özel hastanelerin nöroloji bölümü çalışanlarına bu duyuruyu yapabilirsiniz.

Özel Hedef Kitleli Reklamlar (Custom Audiences)

Sitenize girmiş, ürün sayfalarını gezmiş, sepet sayfasına gelmiş ama alışverişi tamamlamamış, ya da sitenizden alışveriş yapmış kullanıcılara özel reklam gösterebilirsiniz. Hatta elinizde bir e-mail datası bulunuyorsa bu datayı Facebook paneli üzerinden yükleyerek sadece onlara reklam gösterebilirsiniz.

İlgi Alanlarına Göre Hedefleme

Hedeflemenizi kişilerin ilgi alanlarına göre yapabilirsiniz. Alışverişten hoşlanan bir kitleyi hedeflemek için trendyol sayfasını beğeniş kişileri hedefleyebilir, havalimanı transferi hizmeti sunuyorsanız yurt dışına sık seyahat eden bir kitleye reklam gösterimi yapabilirsiniz.

Reklam Optimizasyonu Seçimi

Reklamlarınızı üç durumdan biri için optimize etmeyi tercih edebilirsiniz. Maksimum tıklamaya göre seçerseniz reklam harcamanız üzerinden maksimum tıklama alacak şekilde bir düzenleme yapılır. Maksimum görüntülenmeyi seçerseniz tıklama yerine görünürlük üzerine bir çalışma yapmış olursunuz. Son olarak da maksimum düzeyde farklı kişiye reklam göstermek istiyorsanız o zaman da maksimum kullanıcı ulaşımına odaklanabilirsiniz.

Reklam Yayını Zaman Planlaması (Ad scheduling)

Reklamlarınızın hangi saatler ve hangi günlerde gösterileceğine karar verebilirsiniz. Eğer ki vize hizmetleri sunan bir firmaysanız, reklamlarınızın akşam yayınlandığında reklamınız üzerinden sizi arayan kişileri kaçırmamak adın reklamlarınızı sadece çalışma saatlerinizle sınırlı tutabilirsiniz.

Facebook Reklamı Vermek için Ne Gerekir?

Facebook reklamı nasıl verilir diye merak edenler için ilk önemli nokta bir facebook reklam ajansı ile anlaşmak zorunda olmadığınızdır. Bir facebook hesabınız varsa, kendiniz de bu reklamları oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle aşağıdaki link üzerinden facebook reklam yöneticisi paneline (Facebook Ads Manager) giriş yapmanız gerekmektedir.

https://www.facebook.com/ads/manager/

Eğer ki birden fazla reklam hesabı oluşturmak istiyorsanız o zaman da aşağıdaki linkte bulabileceğiniz Facebook Business Manager paneli üzerinden giriş yapabilirsiniz.

https://business.facebook.com/

Bu linkler üzerinden ilerlediğinizde reklam hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Facebook Reklam Ücretleri Ne Kadardır?

Facebook reklam fiyatları sabit ücret üzerinden gerçekleşmez. Reklam gruplarına günlük bütçe tanımlarsınız. Bu bütçeyi facebook optimize bir şekilde gün içerisinde harcar. Dilerseniz maksimum tıklama başı maliyet belirleyebilirsiniz. Bu durumda tıklama başı maliyet verdiğiniz ücretin üzerinde gerçekleşmez. Aynı şekilde reklam gruplarına tanımladığınız günlük bütçe de, o gün içerisinde harcayabileceğiniz maksimum bütçeyi bilmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca, Google Arama sonuçlarında organik olarak üst sıralarda yer almak ve ayda ücretsiz binlerce ziyaretçi için bir önceki yazımız, SEO Ajansı Seçmenin ve SEO Danışmanlığı Almanın Püf Noktaları ‘na göz atabilirsiniz.